Strój na szkolenie firmowe lub konferencję – jaki powinien być?

O czym warto wiedzieć, wybierając ubranie na szkolenie, kongres czy konferencję? Dużo zależy od charakteru Twojej branży i tematyki spotkania. Kiedy wybrać strój oficjalny, a kiedy wystarczy ubiór business casual? Jakie zasady obowiązują w przypadku stroju biznesowego mężczyzny i kobiety? Oto praktyczny poradnik!

Strój na konferencję powinien odpowiadać branży i tematyce

Zanim odpowiemy na pytanie, czym różni się od siebie formalny i nieformalny strój biznesowy, warto poruszyć ważną kwestię dopasowania ubioru do branży i tematyki konferencji. Zupełnie inaczej prezentują się uczestnicy konferencji dla architektów czy programistów od przedstawicieli bardziej formalnych „biznesów”, takich jak bankowość, finansowanie, zarządzanie firmą. To, co w jednych branżach „uchodzi” za modne (jak na przykład białe adidasy do męskiego stroju), w innych będzie uważane za nietakt. Wybierając strój na konferencję, zdecydowanie warto wziąć to pod uwagę.

Duże znaczenie ma również sam charakter konferencji. Są wydarzenia formalne, które kończą się oficjalnym bankietem czy galą rozdania nagród. W takim wypadku oczywistością będzie strój formalny damski i męski. Są jednak również szkolenia o formule bardziej bezpośredniej, warsztatowej, kameralnej, czasem także odbywające się częściowo na świeżym powietrzu. W takim wypadku odpowiedni będzie strój bardziej casualowy.

Chcesz zorganizować profesjonalne szkolenie? Zobacz naszą ofertę sal do wynajęcia w Warszawie.

Czasem zdarza się też tak, że organizatorzy konferencji wychodzą naprzeciw oczekiwaniom uczestników i sam informują ich, że w trakcie wydarzenia obowiązują stroje casual lub formal. Koniecznie trzeba wziąć te wskazówki pod uwagę, aby w trakcie eventu uniknąć kłopotliwej sytuacji.

Niektórzy uczestnicy konferencji czy szkoleń przyjmują też przydatną (choć niepisaną) zasadę, że formalność ubioru powinna być dopasowana do tego, na jaki rodzaj stroju zdecydował się przełożony najwyższy stanowiskiem. W skrócie – jeśli prezes firmy uczestniczy w konferencji w garniturze z krawatem, nie wypada, by jego zastępcy czy niżsi stanowiskiem współpracownicy ubrani byli mało formalnie, na przykład w dżinsy i sweter.

Business formal i business casual – czym się charakteryzują?

Jakie są zasady stroju biznesowego? Wyróżniamy jego dwie odmiany – bardziej i mniej formalną, czyli business formal i business casual. Strój formalny w przypadku mężczyzn jest dokładnie określony. To garnitur i koszula z krawatem. W przypadku kobiet do wyboru są opcje: sukienka, marynarka i spódnica oraz marynarka i spodnie. Strój nieformalny, czyli casualowy, daje trochę więcej opcji.

Niezależnie od wyboru stopnia „formalności” stroje biznesowe muszą być czyste, wyprasowane, skromne, o stonowanych kolorach, połączone z butami zakrywającymi palce, o krojach zasłaniających ramiona i kolana. Niedozwolone są krzykliwe kolory i ekstrawagancka biżuteria.

Strój biznesowy mężczyzny

Strój business formal dedykowany jest bardziej spotkaniom biznesowym na wysokim szczeblu niż zwykłym szkoleniom, choć są branże jak na przykład bankowość, gdzie jest wymagany właściwie przy każdej okazji.

Męski strój biznesowy formalny to garnitur, koszula i krawat. Nie zawsze musi to być bardzo elegancki, czarny garnitur. Dozwolone są również te w kolorze szarym, niebieskim czy granatowym. Koszula powinna być jasna lub błękitna – nie mogą to być krzykliwe i wzorzyste koszule ani te z krótkim rękawem. Obowiązkowym elementem męskiego stroju business formal jest stonowany i elegancki krawat oraz buty, dopasowane kolorystyką do całości stroju i klasyczne.

Strój biznesowy luźny w męskim wydaniu daje więcej swobody, ale niestety, przez to łatwiej o popełnienie błędu wizerunkowego. To najczęstszy wybór na szkolenia czy konferencję. W stroju casual nie wymaga się już garnituru ani krawata. Zamiast spodni z materiału można założyć dżinsy – ważne, aby były bez przetarć, dziur i o klasycznym kroju (dżinsy typu skinny czy fit zdecydowanie się nie sprawdzą!). Do spodni panowie zakładają marynarkę, a pod nią koszulę lub nawet koszulkę polo. Inna opcja to koszula i elegancki stonowany sweter.

Strój biznesowy damski

W przypadku kobiet strój business formal daje trochę więcej możliwości niż męski garnitur. Jedną z opcji jest żakiet (marynarka) i spódnica, drugą – ta sama góra połączona z klasycznymi spodniami (lub jednobarwny damski garnitur). Trzecia opcja to sukienka, czasem także w zestawie z żakietem.

Jeśli wybór pada na spódnicę lub sukienkę, trzeba pamiętać, że nie może być krótsza niż do kolana. Preferowane kolory to czerń, szarość, granat, beż, stonowane zielenie czy błękity. Do tego elegancka wyprasowana koszula i rajstopy do krytych czółenek lub szpilek.

Strój casual business damski niewiele się różni od stroju formalnego dla pań. Nie trzeba zakładać żakietu do koszuli, zamiast tego można założyć elegancki sweter lub bluzkę. Dopuszczalne są również mocniejsze kolory, choć nadal całość nie powinna być ani krzykliwa, ani pstrokata. Odkryte ramiona, duży dekolt, spódniczka mini czy nogi bez rajstop w dalszym ciągu nie są dozwolone.

Podsumowanie

W zależności od specyfiki branży i charakteru wydarzenia, na konferencjach i szkoleniach spotyka się dwa rodzaje strojów biznesowych – formalny i casualowy. Choć ten ostatni jest zdecydowanie popularniejszy, zwłaszcza w przypadku szkoleń o formule warsztatowej, wybór ubioru za każdym razem należy dobrze przemyśleć i dopasować do dress code’u obowiązującego w danej firmie czy branży. W razie wątpliwości – lepiej jest ubrać się zbyt formalnie niż zbyt swobodnie!

Zostaw komentarz